hava 17° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,9208 % % 0.08
EURO 31,4850 % % -0.1
GRAM ALTIN 1.924,11 % % 1,83
ÇEYREK A. 3.145,92 % % 1,83
BITCOIN 1.145.439 % 1.935
SON DAKİKA
Google News

ERKEN ÇOCUKLUKTAN ERGENLİĞE İYİ OLUŞ ÇALIŞTAYI

Son Güncelleme :

01 Haziran 2022 - 13:39

ERKEN ÇOCUKLUKTAN ERGENLİĞE İYİ OLUŞ ÇALIŞTAYI

“Pozitif Okullar Erken Çocukluktan Ergenliğe İyi Oluş Çalıştayı” düzenlendi

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi, Genel Ortaöğretim Dairesi, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi iş birliğinde hayata geçirilen Pozitif Okullar Projesi kapsamında “Pozitif Okullar Erken Çocukluktan Ergenliğe İyi Oluş Çalıştayı” düzenlendi.

Acapulco Hotel Kongre Merkezi’nde düzenlenen çalıştayın açılış töreninde, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu , DP Milletvekili Serhat Akpınar, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Prof. Dr. Halil Nadiri, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Teyfide Tecel Hatipoğlu, Genel Orta Öğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun birer konuşma yaptı.

Çalıştayın başında Pozitif Okullar Projesi sorumlusu ve Çalıştay Başkanı Prof Dr. Çağla Gür de yapılan araştırmalarla ilgili bir sunum yaptı.

Konuşmaların ardından katılımcılara ve projeye katkı koyanlara plaket verildi.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu konuşmasında, çalıştayın ve yapılan çalışmanın içeriğinin güzel olduğuna değinerek, Bakanlık olarak dünyadaki gelişmeleri bu küçük coğrafyaya sığdırma adına üniversite, kurum ve kuruluşlarla yola çıkmanın çok önemli olduğunu kaydetti.

Yapılan çalıştaylarla halkın, çocukların ve meslektaşlarının bunu ne kadar hak ettiğini gördüklerini söyleyen Çavuşoğlu, önceden çalışılmış iyi eğitim ve hedefi konmuş işlerde iyi bir yolculuğa çıkılarak doğru düzgün işler yapıldığına dikkat çeken Çavuşoğlu, halkın pozitif çevreye, pozitif öğretmene, pozitif bakanlığa ve pozitif bir ülkeye çok büyük ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Hayata bakarken pozitif olunmaması halinde nasıl diğer insanların mutlu edilebileceğini dile getiren Çavuşoğlu, her zaman bardağın dolu tarafında bakılmasının önemine dikkat çekti.

Ülkede üniversitelerden ve yurt dışından gelen bilgi birikimini kucaklaya bir yapının olduğunu görmek gerektiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, akademisyenler ve çalışanlarla dünyanın her tarafına el uzatan bir duruma gelmesi gerektiğini kaydetti.

Ülkede akademi ve sportif alanda başarılı olan gençler yetiştirildiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, Üniversitelerde yapılan eğitimlerin akademik başarıların görülmesi gerektiğini belirtti.

Dünya Çocuk Günü’nü de kutlayan Çavuşoğlu, var olan eksiklerin tamamlanması için şu anki kadroyla çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, çalıştaya katkı koyan herkesi kutladı ve çalıştaydan çıkan sonuçlarının bir adım daha ileriye ve hayata ve bedenlere yansımasını diledi.

DP Milletvekili Serhat Akpınar da konuşmasında, soruna endeksli değil çözüme odaklı genç bireylerin yetişmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Olumlu düşünme, olayları büyütmeme ve olaylar karşısında olumlu düşüncenin her yaşta olması gerektiğini dile getiren Akpınar, ruh sağlığının çok önemli olduğunu belirtti.

İnsanların biyolojik gelişmenin yanında psikolojik gelişmesinin de önemini anlatan Akpınar, okul ve ortamların bireyler için güvenli alan olmalarının gençlerin daha iyi uyum sağlaması açıdan gerekli olduğunu kaydetti.

Genç bireylerin karar verirken kendi düşünceleri ile yapmaları gerektiğine dikkat çeken Akpınar, pozitif yaşam algısının içselleştirmenin önemini vurguladı.

Akpınar ayrıca çalıştaya katkı koyan herkese teşekkür etti.

ÜKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri de, herkesin ihtiyacı olan pozitif düşüncenin önemine vurgu yaptı.

Çalıştayda bugün atılacak adımların çok önemli olduğunu söyleyen Nadiri, pozitif okullar projesinin toplumun ruhsal sağlığı açısında psiko- eğitim olarak hayata geçtiğini kaydetti.

Ülkenin Üniversite adası olduğunu dile getiren Nadiri, yolda yürüyen her dört kişiden birinin üniversite öğrencisi olduğunu ve bunun çok önemli olduğunu ve bu konuda dünyada başka bir örnek olmadığını kaydetti.

Üniversitelerin sosyal, ekonomik ve bilimsel açıdan çok önemli olduğunu dile getiren Nadiri, bugün yapılan çalıştayın da ülke adına büyük önem taşıdığını vurguladı.

Sadece kampüs içinde değil bilimsel çalışmalara ve içinde bulundukları topluma da katkı sağlamanın önemine dikkat çeken Nadiri, bu projenin çok önemli olduğunu ve proje kapsamında hazırlanan kaynağın, eğitimci ve ebeveynlere önemli destek vereceğini kaydetti.

İçinde bulunulan çağın olumlu ve olumsuz yönleri olduğunu dile getiren Nadiri, eğitimci ve ebeveynlerin çocukların sosyalleşmesi için paylaşımı öğreterek, kendilerini yönetmeyi başarmalarını sağlamanın önemini anlattı.

Nadiri, pozitif olayların düzenlenmesine katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Teyide Tecel Hatipoğlu da, komisyon olarak projenin hayat bulmasında duydukları memnuniyeti belirtti.

Komisyon olarak pozitif düşünceyi sağlamanın çok önemli ve değerli olduğunu dile getiren Hatipoğlu, çalıştaya katkı koyan herkese teşekkür ederek, projenin devamını diledi.

Genel Orta Öğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun ise konuşmasında, toplum olarak genelde tüm olaylara olumsuz bakıldığını, bu projeyle iyi ve olumlu düşünce bağlamında destek sağladıklarını söyledi.

Uzun ayrıca, çalıştaya katkı koyan herkese teşekkür etti ve çalıştayın ülkeye değer katmasını diledi.

Konuşmaların ardından çalıştaya katkı koyanlara plaket verilerek anı fotoğrafı çekildi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.