hava 22° Orta
DOLAR 27,5707 % % 0.47
EURO 29,0040 % % 0.76
GRAM ALTIN 1.616,53 % % 0,28
ÇEYREK A. 2.643,02 % % 0,28
BITCOIN 762.663 % 0.143
SON DAKİKA
Google News

TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMA YAPILDI

Son Güncelleme :

11 Haziran 2022 - 6:30

TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMA YAPILDI

Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısıyla ilgili bilgi verdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısıyla ilgili bilgi verildi.

Açıklamada, “Başbakan Ünal Üstel başkanlığında yeni kurulan hükümete, yapısal sorunların çözümü ve ivedilik bekleyen tasarıların yasalaşması için destek belirtip çalışmalarında başarılar dileyen Cumhurbaşkanı Tatar, Bakanlar Kurulu’yla Cumhurbaşkanlığı’nın, toplumsal çıkar ve ortak fayda temelinde her alanda büyük bir uyumla çalışacağına olan inancını bugünkü toplantıda da değerli Bakanlar Kurulu üyeleriyle paylaşmıştır” denildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Tatar’ın göreve gelmesiyle birlikte Kıbrıs konusunda başarısızlığı defaten kanıtlanmış ve tüketilmiş zeminin Kıbrıs Türk tarafı için gerçeli olmadığı, resmi müzakerelere geçilebilmesi için iki devletin egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statünün kabul edilmesinin gerekliliği her siyasi platformda büyük bir kararlılıkla ilgili paydaşlara aktarıldığı vurgulandı.

Bugün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında da Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ziyareti öncesi, Kıbrıs konusunda ortaya koyduğu yeni vizyon ve son gelişmelerle ilgili kabine üyeleriyle bir kere daha görüş alışverişinde bulunduğu belirtilen açıklamada, “Hükümetle Kıbrıs konusunda da tam bir eylem ve fikir birlikteliği içerisinde olunduğunu vurgulamıştır” ifadelerine yer verildi.

KAPALI MARAŞ

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, şöyle devam edildi:

“Toplantıda, ayrıca egemenlik alanımız içerisinde olan Kapalı Maraş hususunda, her türlü tasarruf ve yetkinin, KKTC devletinin otoritesi kapsamında olduğu gerçeğinden yola çıkarak Maraş açılımımızın kararlılıkla sürdürüleceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun her geçen gün artan başvuruları değerlendirme suretiyle uluslararası hukuk kapsamındaki çalışmalarına devam edeceğini ifade etmiştir.

TATAR, ANASTADİADİS’İN MEKTUBUYLA İLGİLİ BAKANLAR KURULU ÜYELERİNE BİLGİ VERDİ

Rum Lider Anastasiadis’in mektubuyla ilgili Bakanlar Kurulu üyelerine bilgi veren Cumhurbaşkanı Tatar, mektupta önerilen sözde “güven yaratıcı önlemlerin” KKTC egemenlik alanına gireceği için kabul edilmediğini tüm teferruatlarıyla aktararak Kıbrıslı Türklerin müktesep haklara saygı temelinde hem iki halkın hem Kıbrıs Adası’nın hem de bölgenin çıkarına olacak, ekonomisine ve refahına katkıda bulunacak öneriler üzerinde Cumhurbaşkanlığı’nın hali hazırda çalıştığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, toplantıda, iki taraf arasındaki güvenin yaratılmasına dair adımların, eşit fayda sağlayacak yeni, yaratıcı ve gerçekçi öneriler temelinde görüşülebileceğine de dikkat çekti.

TATAR, ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTI

Pandemi sonrası oluşan ekonomik ve siyasi konjonktürün, KKTC’ye kısa, orta ve uzun vadede olası etkilerinin ele alındığı toplantıda, Cumhurbaşkanı Tatar, Covid 19 pandemisinin etkisinin oldukça hafiflediği ve ekonominin zamanında alınan akılcı tedbirlerle bugün yeniden canlanmaya başladığı bir atmosferde, lokomotif sektörler olan turizm, eğitim başta olmak üzere, tüm sektörlerin süreçten nasıl çok daha güçlü çıkabileceğiyle ilgili önerilerini Bakanlar Kurulu üyeleriyle paylaşmıştır.

Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar, geçmişte gerek bakan, gerek başbakan, gerekse günümüzde Cumhurbaşkanı sıfatı ile mali piyasalar ve ekonomide yaşanan gelişmeler karşısında ortaya koyduğu irade ve çözüm odaklı çalışmalarını, büyük bir sorumlulukla bugün de sürdürmeye devam etmektedir. Bu bağlamda devletimizin ilgili organlarıyla iş birliği ve istişare halinde olan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugün de dışsal şok kaynaklı içinden geçmekte olduğumuz olağanüstü durumun, yurttaşımıza yansımalarını asgariye indirecek çalışmaların neler olabileceğiyle ilgili bilgi birikimini ve düşüncelerini değerli kabine üyelerine aktarmış ve fikir teatisinde bulunmuştur.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Anayasa’nın kendisine verdiği yetki çerçevesinde, ekonomi başta olmak üzere, ülke insanını doğrudan ilgilendiren tüm konulara katkı koyma noktasında imtina etmeyeceğini vurgularken, ihtiyaç halinde Bakanlar Kurulu’na başkanlık ederek halka hizmet bağlamında hükümet çalışmalarına destek vereceğini yinelemekte fayda görüyoruz.”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.